Committees

Strat planning session

The smooth running of our Department is contingent on several committees, all of whom work together to orchestrate innovation in education, faculty development, research, and other areas. The following committees operate within our Department: 

Executive Committee 

The following individuals are members of the Executive Committee: 

  • John Kingdom, Chair
  • Lisa Allen, Vice Chair, QuIPS (Gynaecology); Head, Division of Paediatric & Adolescent Gynaecology; Chair, Promotions Committee
  • Jon Barrett, Vice Chair, QuIPS (Obstetrics)
  • Adrian Brown, Community Affiliate Hospital Representative
  • Theodore Brown, Interim Head, Division of Reproductive Endocrinology & Infertility; Deputy Chair, Research Committee
  • Salvo Candela, Business Manager
  • Allan Covens, Head, Division of Gynaecologic Oncology
  • Michèle Farrugia, Chair, Residency Program Committee; Residency Program Director
  • Dini Hui, Undergraduate Medical Education Committee; Undergraduate Program Director
  • Patricia Lee, Head, Division of Urogynaecology
  • Cynthia Maxwell, Equity, Diversity and Inclusion Officer
  • Filomena Meffe, Chief of Obstetrics and Gynaecology, St. Michael’s Hospital
  • Joan Murphy, Chief of Obstetrics and Gynaecology, Trillium Health Partners
  • Kellie Murphy, Vice Chair, Research
  • Nanette Okun, Head, Division of Maternal-Fetal Medicine
  • Richard Pittini, Vice Chair, Education
  • Abheha Satkunaratnam, Chief of Obstetrics and Gynaecology, North York General Hospital
  • Mathew Sermer, Chief of Obstetrics and Gynaecology, Sinai Health System/University Health Network/Women’s College Hospital
  • Rachel Spitzer, Vice Chair, Global Women’s Health and Advocacy
  • Rory Windrim, Director of Continuing Professional Development
  • Suzanne Wong, Director of Faculty Development
  • Mark Yudin, Chair, Research Committee; Director, Clinical Research
  • Arthur Zaltz, Chief of Obstetrics and Gynaecology, Sunnybrook Health Sciences Centre; Chair, Appointments Committee

Academic Half-Day Subcommittee

  • Michèle Farrugia, Chair
  • Ana Maria Iancu
  • Olga Kciuk
  • Akanksha Kulshreshtha
  • Anand Lakhani
  • Jessica Smith

Advocacy Committee

  • Rachel Spitzer, Chair
  • Marta Cybulsky
  • Michèle Farrugia
  • Tatiana Freire-Lizama
  • Claire Jones
  • Haniya Khan
  • Elyse Lackie
  • Noor Ladhani
  • Heather Millar
  • Nanette Okun
  • Melanie Ornstein
  • Sara Porisky
  • Amanda Selk
  • Emma Skolnik
  • Martha Smith
  • Rebecca Zur

Competence-By-Design Subcommittee

  • Janet Bodley, Chair
  • Nicolette Caccia
  • Michèle Farrugia
  • Ernesto Figueiro-Filho
  • Lilian Gien
  • Hanna Goldberg
  • Anand Lakhani
  • Julie Nguyen
  • Andra Nica
  • Alisha Olsthoorn
  • Wusun Paek
  • Richard Pittini
  • Miguel Russo
  • Donna Steele
  • Evan Tannenbaum

Department Appointments Committee

  • Arthur Zaltz, Chair
  • Lisa Allen
  • Adrian Brown
  • Theodore Brown
  • Lilian Gien
  • Kellie Murphy
  • Nathan Roth
  • Jonathon Solnik
  • Rory Windrim

 

Faculty Professional Development Committee

  • Suzanne Wong, Chair
  • Rory Windrim​​​​​​, Co-Chair
  • Janet Bodley
  • Theodore Brown
  • Nicolette Caccia
  • Filomena Meffe 
  • Richard Pittini​

Fellowship Directors Committee

  • Richard Pittini, Chair
  • Howard Berger
  • Marie Czikk
  • Tomer Feigenberg
  • Ally Murji
  • Sari Kives
  • Stephane Laframboise
  • Patricia Lee
  • Clifford Librach
  • Kimberly Liu
  • Danny Lovatsis
  • Mary Melchior
  • Deborah Robertson
  • Stefania Ronzoni
  • Amanda Selk
  • Jonathon Solnik
  • Rachel Spitzer
  • Wendy Wolfman
  • Herbert Wong​​​​​​​

Promotions Committee

  • Lisa Allen, Chair
  • Jon Barrett
  • Theodore Brown
  • Allan Covens
  • Sarah Ferguson
  • Filomena Meffe
  • Cynthia Maxwell
  • Nannette Okun
  • Mathew Sermer
  • Rachel Spitzer
  • Rory Windrim
  • Suzanne Wong
  • Arthur Zaltz

Quality Improvement & Patient Safety (QuIPS) Committee

  • Lisa Allen, Co-Chair 
  • Jon Barrett, Co-Chair
  • Genevieve Bouchard-Fortier
  • Nirmala Chandrasekaran
  • Filomena Meffe
  • Leslie Po
  • Jackie Thomas
  • Georgina Wilcock

Research Committee

  • Mark Yudin, Chair
  • May Alarab
  • Melanie Audette
  • Theodore Brown
  • Isabella Caniggia
  • Crystal Chan
  • Kristin Connor
  • Allan Covens
  • Maria Cusimano
  • Sarah Ferguson
  • Zachary Ferraro
  • Sari Kives
  • Noor Ladhani
  • Stephen Lye
  • Stephen Matthews
  • Colleen McDermott
  • Kellie Murphy
  • John Snelgrove

Residency Program Committee 

  • Michèle Farrugia, Chair
  • Anjali Aggarwal
  • Shivji Azra
  • Clarissa Bambao
  • Anouk Benseler
  • Janet Bodley
  • Lilian Gien
  • Shira Gold
  • Michelle Jacobson
  • John Kingdom
  • Sari Kives
  • Jamie Kroft
  • Siobhan Mark
  • Elizabeth Miazga
  • Mary Alix Murphy
  • Richard Pittini
  • Leslie Po
  • Stefania Ronzini
  • Amanda Selk
  • Heather Shapiro
  • Kalpana Sharma
  • Jessica Smith
  • Dana Soroka
  • Donna Steele
  • Mark Yudin​​​​​​​

Undergraduate Medical Education Committee  

  • Dini Hui, Chair
  • Kelly Chu
  • Maria Cusimano
  • Karthika Devarajan
  • Louise-Helene Gagnon
  • Tommy Hana
  • Julia Hollingsworth
  • Ana Marie Iancu
  • Brian Liu 
  • Carmen McCaffrey
  • Kendra Newell
  • Melanie Ornstein
  • Richard Pittini
  • Sara Porisky
  • Rajiv Shah
  • Susan Shinoff
  • Mara Sobel
  • Scott Tigert
  • Danielle Vicus
  • Chelsie Warshafsky​​​​​​​

Wellness Subcommittee

  • Janet Bodley, Chair
  • Michael Chaikof
  • Darl Edwards
  • Elaine Herer
  • Elyse Levinsky
  • Sarah Norris
  • Adam Rosen
  • Sandeep Sandhu
  • Martha Smith
  • Donna Steele