Committees

Strat planning session

The smooth running of our Department is contingent on several committees, all of whom work together to orchestrate innovation in education, faculty development, research, and other areas. The following committees operate within our Department: 

Executive Committee 

The following individuals are members of the Executive Committee: 

  • Lisa Allen - Site Chief, Obstetrics & Gynaecology, Women's College Hospital and The Hospital for Sick Children 
  • Adrian Brown - Site Chief, Obstetrics & Gynaecology, North York General Hospital 
  • Theodore Brown - Chair, Research Committee 
  • Harold Drutz - Head, Urogynaecology Division 
  • Dan Farine - Chair, Promotions Committee
  • Michael Geary - Site Chief, Obstetrics & Gynaecology, St. Michael's Hospital 
  • John Kingdom - Chair, Department of Obstetrics & Gynaecology 
  • Stephen Lye - Vice-Chair, Research 
  • Filomena Meffe - Vice-Chair, Professional Faculty Development 
  • Nan Okun - Head, Maternal-Fetal Medicine Division 
  • Gareth Seaward - Vice-Chair, Quality Improvement & Patient Safety 
  • Mathew Sermer - Site Chief, Obstetrics & Gynaecology, Mount Sinai Hospital/University Health Network 
  • Rajiv Shah - Undergraduate Program Director 
  • Heather Shapiro - Vice-Chair, Education 
  • Rachel Spitzer - Vice-Chair, Global Women's Health 
  • Michele Farrugia - Residency Program Director 
  • Rory Windrim - Director, Continuing Professional Development & Knowledge Translation 
  • Mark Yudin - Director of Clinical Research 
  • Arthur Zaltz - Site Chief, Obstetrics & Gynaecology, Sunnybrook Health Sciences Centre 

Research Committee

The following individuals are members of the Research Committee: 

  • May Alarab - Staff, Mount Sinai Hospital 
  • Theodore J Brown - Chair, Principal Investigator, Lunenfeld-Tanenbaum Research Institute 
  • Isabella Caniggia - Principal Investigator, Lunenfeld-Tanenbaum Research Institute 
  • Robert Casper - Director, TCART Fertility Partners 
  • Crystal Chan - Clinical Fellow Representative 
  • Kristin Connor - Postdoctoral Fellow Representative 
  • Al Covens - Staff, Sunnybrook Health Sciences Centre 
  • Rohan D'Souza - Staff, Mount Sinai Hospital 
  • Sarah Ferguson - Staff, Princess Margaret Hospital 
  • John Kingdom - Chair, Department of Obstetrics & Gynaecology (ex officio) 
  • Sari Kives - Staff, St. Michael's Hospital 
  • Noor Ladhani - Staff, Sunnybrook Health Sciences Centre 
  • Clifford Librach - Director, CReATe Fertility Centre 
  • Stephen Lye - Vice-Chair, Research 
  • Stephen Matthews - Director of Research, Fraser Mustard Institute for Human Development
  • Kellie Murphy - Staff, Mount Sinai Hospital 
  • Helen Robson - Research Committee Coordinator 
  • Alison Shea - Resident Representative (Alternate) 
  • John Snelgrove - Resident Representative 
  • Michele Farrugia - Residency Program Director (ex officio)
  • Mark Yudin - Director of Clinical Research, Staff, St. Michael's Hospital  

Promotions & Awards Committee 

The following members are part of the Promotions & Awards Committee: 

  • Dan Farine - Chair 
  • Theodore Brown - Chair, Research Committee 
  • Al Covens - Staff, Sunnybrook Health Sciences Centre
  • Filomena Meffe - Vice-Chair, Professional Faculty Development 
  • Richard Pittini - Chair, Evaluations Committee 
  • Rory Windrim - Director, Continuing Professional Development & Knowledge Translation
  • Sarah Ferguson - Associate Professor, Gynaecologic Oncology
  • Mathew Sermer - Chief, Mount Sinai Hospital
  • Michael Geary - Chief, St. Michael's Hospital
  • Arthur Zaltz - Site Chief, Obstetrics & Gynaecology, Sunnybrook Health Sciences Centre 
  • Rachel Spitzer - Vice-Chair, Global Women's Health 

Undergraduate Medical Education Committee  

The following individuals are part of the Undergraduate Medical Education Committee: 

  • Ari Baratz – Women's College Hospital Representative
  • Dalip Bhangu - Site Coordinator, Mississauga Hospital
  • Christine Edwards – Year 3 Student Representative
  • Tatiana Freire-Lizama – Site Coordinator, St. Michael’s Hospital
  • Arpita Gantayet - Year 3 Student Representative
  • Dini Hui – Site Coordinator, Sunnybrook Health Sciences Centre
  • Sybil Judah - Site Coordinator, St. Joseph’s Health Centre
  • Sabrina Lee - Site Coordinator, North York General Hospital
  • Mathew Leonardi - Junior Resident Representative
  • Roberta MacKenzie - Site Coordinator, Toronto East General Hospital
  • Filomena Meffe – Director, Faculty Development
  • Elizabeth Miazga - Year 4 Student Representative
  • Jeannette Moniz – Undergraduate Program Coordinator
  • Richard Pittini – Director, UME Evaluations
  • Rebecca Rich - Senior Resident Representative
  • Rajiv Shah - Chair; Director UME, Department of Obstetrics & Gynaecology, University of Toronto
  • Heather Shapiro – Vice-Chair, Education
  • Dana Soroka - Site Coordinator, St. Michael’s Hospital
  • Lynn Sterling - Junior Resident Representative
  • Brenna Swift - Year 4 Student Representative
  • Scott Tigert - Site Coordinator, Credit Valley Hospital

Residency Program Committee 

The following individuals are members of the Residency Program Committee: 

  • Anjali Aggarwal - Site Coordinator, Toronto East General Hospital 
  • Clarissa Bambao - Site Coordinator, St. Joseph's Health Centre
  • Janet Bodley - Site Coordinator, Sunnybrook Health Sciences Centre 
  • Sophie Bussiere-Cote - PGY2 Representative 
  • Amanda Cipolla - PGY5 Representative 
  • Howard Cohen - Rotation Coordinator, Maternal-Fetal Medicine 
  • Ali Corbey - Site Coordinator, Trillium Health Partners 
  • Darl Edwards - PGY1 Representative 
  • Michele Farrugia - Site Coordinator, Mount Sinai Hospital 
  • Lilian Gien - Rotation Coordinator, Gynaecologic Oncology
  • Lacey Harding - PGY3 Representative 
  • John Kingdom (ex officio) - Chair, Obstetrics & Gynaecology
  • Sari Kives - Site Coordinator, St. Michael's Hospital/Hospital for Sick Children
  • Abheha Satkunaratnam - Site Coordinator, Women's College Hospital  
  • Michael Secter - PGY4 Representative 
  • Heather Shapiro - Vice-Chair, Education; Rotation Coordinator, REI/PAG
  • Dana Soroka - Staff, St. Michael's Hospital 
  • Michele Farrugia - Chair; Residency Program Director, Department of Obstetrics & Gynaecology, University of Toronto 
  • Mark Yudin - Director of Clinical Research, Research Committee Representative 
  • Lynne Zolis - Site Coordinator, North York General Hospital 

Combined CPD/FD Committee 

The following individuals are part of the combined Continuing Professional & Faculty Development Committee: 

  • Janet Bodley - Staff, Sunnybrook Health Sciences Centre 
  • Adrian Brown - Site Chief, Obstetrics & Gynaecology, North York General Hospital 
  • Nicolette Caccia - CBME Coordinator; Staff, Hospital for Sick Children and Humber River Regional Hospital 
  • Filomena Meffe - Co-Chair; Director, Faculty Development 
  • Richard Pittini - Chair, Evaluations Committee 
  • Rory Windrim - Co-Chair; Director, Continuing Professional Development & Knowledge Translation

QIPS Committee 

The following individuals are members of the Quality Improvement & Patient Safety Committee: 

  • Hani Akoury - Site Chief, Obstetrics & Gynaecology, St. Joseph's Health Centre 
  • Lisa Allen - Site Chief, Obstetrics & Gynaecology, Women's College Hospital and The Hospital for Sick Children 
  • Jon Barrett - Director, GTA-OBS Network 
  • Adrian Brown - Site Chief, Obstetrics & Gynaecology, North York General Hospital 
  • Stacy Costa - Staff, The Scarborough Hospital 
  • Remi Ejiwunmi - Staff, Trillium Health Partners 
  • Michael Geary - Site Chief, Obstetrics & Gynaecology, St. Michael's Hospital 
  • Elaine Herer - Staff, St. Michael's Hospital 
  • John Kingdom - Chair, Department of Obstetrics & Gynaecology (ex officio) 
  • Guylaine Lefebvre - Associate Chair, Department of Obstetrics & Gynaecology, Staff, St. Michael's Hospital 
  • Julie Nguyen - Resident Representative
  • Leslie Po - Clinical Fellow Representative
  • Helen Robson - Administrative Coordinator 
  • Nathan Roth - Site Chief, Obstetrics & Gynaecology, The Scarborough Hospital 
  • Gareth Seaward - Chair; Vice-Chair, Quality Improvement and Patient Safety, Department of Obstetrics and Gynaecology, University of Toronto; Associate Chief, Obstetrics & Gynaecology, Mount Sinai Hospital-University Health Network; Head, Division of QIPS, Mount Sinai Hospital 

Departmental Appointments Committee 

The following individuals are members of the Departmental Appointments Committe:

  • Adrian Brown - Site Chief, Obstetrics & Gynaecology, North York General Hospital
  • Arthur Zaltz - Site Chief, Obstetrics & Gynaecology, Sunnybrook Health Sciences Centre 
  • Dan Fairne - Chair, Promotions and Awards Committee
  • Harold Drutz - Head, Urogynaecology Division 
  • Heather Shapiro – Vice-Chair, Education
  • Jonathan Solnik - Head, Gynaecology and Minimally Invasive Surgery, Mount Sinai Hospital
  • Lisa Allen - Site Chief, Obstetrics & Gynaecology, Women's College Hospital and The Hospital for Sick Children 
  • Mathew Sermer - Site Chief, Obstetrics & Gynaecology, Mount Sinai Hospital/University Health Network 
  • Michael Geary - Site Chief, Obstetrics & Gynaecology, St. Michael's Hospital 
  • Nan Okun - Head, Maternal-Fetal Medicine Division 
  • Stephen Lye - Vice-Chair, Research 
  • Theodore Brown - Chair, Research Committee 
  • Nelson Cabral - Buisness Officer

 

Back to Top